UK Subs

UK Subs, U.K. Subs – angielska grupa punkrockowa, wpisująca się w historię punka od jego początków do czasów obecnych.

Założona w 1976 przez Charliego Harpera (ur. 1944), wokalistę związanego poprzednio ze scenę rhythm and blues. Początkowa nazwa brzmiała The Subversives, wkrótce została skrócona do The Subs, a potem zmieniona na UK Subs, gdyż okazało się, że istnieje już zespół o nazwie The Subs. Zespół nękały częste zmiany składu.

Ich twórczość muzyczna charakteryzowało połączenie punka, rock and rolla z pub rockiem. Zespół gościł w audycjach Johna Peela. Wystąpiła również w słynnym punkowym klubie The Roxy, nagrany wówczas materiał ukazał się w 1980 pt. Live Kicks. W 1979 GEM Records wydała ich pierwszy album Another Kind of Blues. Z dobrym przyjęciem spotkały się kolejne wydawnictwo – album Crash Course (1980) i single Stranglehold czy Tomorrow's Girls. Zespół poprzedzał występy The Police podczas trasy po USA. Po przeminięciu początkowej mody na punk, zespół nie przerwał działalności i nie zmienił stylu (choć pojawiły się widoczne wpływy hard rocka i heavy metalu – wydawał kolejne płyty i intensywnie koncertował w ojczyźnie, USA i całej Europie.

W roku 1983 UK Subs odbył w Polsce trasę koncertową (13 koncertów) wspólnie z zespołem Republika.,. W 1991 w trasie zespołu po Wielkiej Brytanii uczestniczył obecny muzyk grupy Rancid – gitarzysta Lars Frederiksen.

Piosenka UK Subs Down on the Farm została nagrana przez zespół Guns N' Roses i wydana na płycie The Spaghetti Incident? (1993). Piosenka Warhead pojawiła się na ścieżce dźwiękowej filmu To właśnie Anglia z 2006. UK SUBS wystąpił w sierpniu 2009 roku na Rebellion Festival w Blackpool w Anglii.

Zródło: Wikipedia, licencja: CC-BY-SA

Przeszłe wydarzenia w Warszawie

28.01.2018

UK Subs

TZN Xenna, Antidotum
Pogłos punk